Prispevki

Avtogeni trening je sprostitvena tehnika, ki jo je leta 1930 razvil nemški psihiater in nevrolog Johannes Heinrich Schultz. Izhaja iz hipnoze in omogoča globoko sprostitev z vplivom na procese, ki sicer niso pod vplivom naše volje (npr. bitje srca in krvni pritisk). Izboljša samoregulacijo in telo ter um pripravi na večjo odpornost do vseh vrst stresa. Olajša težave, kot so glavoboli, nespečnost, stresni odziv, visok krvni tlak, utrujenost, otežena koncentracija in anksioznost. Trening sestoji iz 6-ih različnih vaj, med katerimi sta tudi vaji teže in toplote v udih. Na koncu nekajkrat globoko vdihnemo, pomigamo s prsti rok in odpremo oči.

Za učinkovitost vadbe je pomemben ustrezen položaj, npr. ležeči položaj ali kočijaževa drža (v sedečem položaju z ravno hrbtenico in glavo ohlapno naprej položimo roki sproščeno na stegna, nogi sta nekoliko narazen). Trening lahko izvajamo tudi pogreznjeni v ležalnik ali naslonjač. Ključno je, da smo nameščeni stabilno.

Ko npr. skušamo vzbuditi občutek toplote, si lahko predstavljamo, da imamo roke potopljene v toplo vodo, ko skušamo vzbuditi občutek teže, si lahko zamislimo, da imamo na dlani obešene uteži.

Pomembno: treninga ne smejo izvajati posamezniki, ki jim je vadbo odsvetoval strokovnjak, ki so pod vplivom opojnih substanc ali trpijo zaradi odtegnitvenih simptomov zaradi le-teh, ki zaradi čustvene razburjenosti težko obvladujejo svoje obnašanje, tisti, ki izgubljajo stik z realnostjo, in bolniki z epilepsijo.

Samo klik vas loči od brezplačnega avdio posnetka vodenega avtogenega treninga, ki vas nežno ponese v sproščujoč občutek uživanja v viseči mreži.

Par 2
Partnerstvo – priložnost za celjenje otroških ran
ODLOČITEV ZA ZAVESTNO PARTNERSTVO Partnerstvo je psihološko in duhovno popotovanje, za katerega na...
Jaz 2
Ne pretiravam, ko pravim: “Razumem, kaj doživljaš!”
Da pišem te besede, obstaja razlog. Obstaja tudi razlog, da jih pišem ravno danes. Včeraj so se namreč...
Anksiozen starš 2
Anksiozen starš, anksiozen otrok – mit ali resnica?
Pretirana zaskrbljenost ali anksioznost lahko močno vpliva na zdravje starša in otroka, tako med nosečnostjo...
Kako ne obtičati 2
Kako NE obtičati v težavi
Pred nekaj dnevi sem v skupini mladih, s katerimi delam, že ob prihodu v prostor začutila vznemirjenost....
Partnerstvo 2
Kaj je smiselno negovati za trajno in zadovoljno partnerstvo?
Imeti nekoga rad, pomeni delati v njegovo dobrobit in ljubljeno osebo varovati iz občutka zavezanosti...
Mali princ 2
Kako sta Mali princ in njegova lisica skočila v zgodbo s tesnobo?
Ko razmišljam o procesu obravnave anksioznosti, se mi navadno v spomin prikrade meni zelo ljub odlomek...

Želite biti obveščeni o novih objavah in aktualnih dogodkih?

S klikom na gumb POTRDITEV soglašate, da posredovane osebne podatke zbiram in obdelujem z namenom pošiljanja e-novic. Privolitev lahko kadarkoli prekličete na dasa.cek.stepancic@gmail.com