Prispevki
Avtogeni trening je sprostitvena tehnika, ki jo je leta 1930 razvil nemški psihiater in nevrolog Johannes Heinrich Schultz. Izhaja iz hipnoze in omogoča globoko sprostitev z vplivom na procese, ki sicer niso pod vplivom naše volje (npr. bitje srca in krvni pritisk). Izboljša samoregulacijo in telo ter um pripravi na večjo odpornost do vseh vrst stresa. Olajša težave, kot so glavoboli, nespečnost, stresni odziv, visok krvni tlak, utrujenost, otežena koncentracija in anksioznost. Trening sestoji iz 6-ih različnih vaj, med katerimi sta tudi vaji teže in toplote v udih. Na koncu nekajkrat globoko vdihnemo, pomigamo s prsti rok in odpremo oči.
Za učinkovitost vadbe je pomemben ustrezen položaj, npr. ležeči položaj ali kočijaževa drža (v sedečem položaju z ravno hrbtenico in glavo ohlapno naprej položimo roki sproščeno na stegna, nogi sta nekoliko narazen). Trening lahko izvajamo tudi pogreznjeni v ležalnik ali naslonjač. Ključno je, da smo nameščeni stabilno.
Ko npr. skušamo vzbuditi občutek toplote, si lahko predstavljamo, da imamo roke potopljene v toplo vodo, ko skušamo vzbuditi občutek teže, si lahko zamislimo, da imamo na dlani obešene uteži.
Pomembno: treninga ne smejo izvajati posamezniki, ki jim je vadbo odsvetoval strokovnjak, ki so pod vplivom opojnih substanc ali trpijo zaradi odtegnitvenih simptomov zaradi le-teh, ki zaradi čustvene razburjenosti težko obvladujejo svoje obnašanje, tisti, ki izgubljajo stik z realnostjo, in bolniki z epilepsijo.
Samo klik vas loči od brezplačnega avdio posnetka vodenega avtogenega treninga, ki vas nežno ponese v sproščujoč občutek uživanja v viseči mreži.